Jakie są typy zaburzeń osobowości?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zaburzenia osobowości to różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, które dotykają około 10% populacji. Charakteryzują się one stałymi wzorcami myślenia, emocji i zachowań, które są odmienne od normy społecznej i powodują problemy w codziennym funkcjonowaniu. Według klasyfikacji DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), istnieje dziesięć różnych typów zaburzeń osobowości, które można podzielić na trzy grupy: klastry A, B i C.

Klaster A

Klaster A zawiera trzy typy zaburzeń osobowości: paranoidalne, schizoidalne i schizotypowe. Osoby z zaburzeniami osobowości z tego klasyfikacji wykazują charakterystyczne cechy, takie jak podejrzliwość, izolację społeczną, wyobcowanie i dziwactwo. Osoby z zaburzeniami paranoidalnymi mają skłonność do podejrzewania, że inni ludzie mają złe intencje wobec nich, natomiast osoby z zaburzeniami schizoidalnymi są wyjątkowo odizolowane od innych ludzi i mają trudności z nawiązywaniem relacji społecznych. Osoby z zaburzeniami schizotypowymi charakteryzują się dziwacznymi przekonaniami i sposobem myślenia, który odbiega od normy.

Klaster B

Klaster B zawiera cztery typy zaburzeń osobowości: histrioniczne, narcystyczne, borderline oraz antyspołeczne. Osoby z zaburzeniami osobowości z tego klasyfikacji mają zazwyczaj problemy z zachowaniem granic między sobą a innymi ludźmi oraz z kontrolą emocji. Osoby z zaburzeniami histrionicznymi są nadmiernie dramatyczne, ekspresyjne i zwracają na siebie uwagę, natomiast osoby z zaburzeniami narcystycznymi mają wygórowane poczucie własnej wartości i potrzeby bycia podziwianym przez innych. Osoby z zaburzeniami borderline mają problemy z zachowaniem stabilnej tożsamości oraz kontrolą emocji i zachowań, a osoby z zaburzeniami antyspołecznymi są skłonne do łamania norm społecznych i naruszania praw innych ludzi.

Klaster C

Klaster C zawiera trzy typy zaburzeń osobowości: unikowe, zależne i obsesyjno-kompulsywne. Osoby z zaburzeniami osobowości z tego klasyfikacji mają zazwyczaj problemy związane z poczuciem własnej wartości oraz z nawiązywaniem i utrzymywaniem bliskich relacji społecznych. Osoby z zaburzeniami unikowymi są nadmiernie nieśmiałe, ostrożne i skłonne do unikania kontaktów społecznych, natomiast osoby z zaburzeniami zależnymi są skłonne do przywiązywania się do innych ludzi oraz do polegania na nich w decyzjach i wyborach życiowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego chirurdzy w czasie operacji stosują rękawice?
Dlaczego chirurdzy w czasie operacji stosują rękawice?
Chirurdzy to specjaliści medyczni, którzy przeprowadzają operacje, mające na celu leczenie różnych chorób i uszkodzeń ciała. Podczas każdej operacji chirurdzy muszą przestrzegać standardowych procedur sanitarnych i bezpieczeństwa, które mają na celu zapewnienie jak najwyższej jakości opieki pacjentowi i minimalizowanie ryzyka zakażeń.
Jak wybrać odpowiedni aparat rentgenowski dla gabinetu stomatologicznego?
Jak wybrać odpowiedni aparat rentgenowski dla gabinetu stomatologicznego?
Odkryj najważniejsze czynniki, które powinieneś uwzględnić podczas wyboru aparatu rentgenowskiego dla swojego gabinetu stomatologicznego. Dowiedz się więcej o różnych typach urządzeń, ich funkcjach i jak mogą wpłynąć na jakość świadczonych przez ciebie usług stomatologicznych.
<strong>Psycholog a psychiatra — Różnice i podobieństwa w roli tych specjalistów</strong>
Psycholog a psychiatra — Różnice i podobieństwa w roli tych specjalistów
Kiedy zmagamy się z problemami emocjonalnymi, często szukamy pomocy specjalisty. W tym kontekście często mylone są ze sobą dwa zawody: psycholog i psychiatra. Mimo że obie te profesje koncentrują się na zdrowiu psychicznym, istnieją pomiędzy nimi istotne różnice. 
Ostatnie wpisy