Częste choroby oczu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Niestety oczy, zwłaszcza z wiekiem, są podatne na różne choroby i schorzenia, które wpływają znacząco na jakość wzroku. Osłabienie wzroku może wiązać się nie tylko z ograniczeniem sprawności, lecz także oddziaływać bezpośrednio na jakość życia i zdolność do wykonywania pewnych zadań. Poznaj najczęściej występujące choroby oczu oraz ich objawy.   

Stan zapalny w obrębie gałki ocznej

Elementy oka, takie jak rogówka, tęczówka czy twardówka są bardzo delikatne, przez co łatwo ulegają podrażnieniu. W wyniku takiego podrażnienia w obrębie gałki ocznej może powstać stan zapalny. Najczęściej objawia się on zaczerwienieniem oka, swędzeniem i/lub bólem oraz nadmiernym wydzielaniem łez. Dodatkowo może pojawić się ropa lub podobny do niej wyciek, powstający w wyniku zakażenia. Stan zapalny w oku często zaburza na czas leczenia ostrość widzenia, jednak szybko rozpoznana i wyleczona choroba nie jest niebezpieczna i nie uszkadza trwale wzroku.

Jaskra

Jedną z bardziej poważnych i niebezpiecznych chorób oczu, która może prowadzić do uszkodzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku, jest jaskra Objawy w początkowej fazie choroby wiążą się ze stopniowym pogorszeniem widzenia, dostrzeganiem świetlistych obręczy wokół źródeł światła i zawężeniem pola widzenia. W miarę rozwoju i postępowania choroby, do objawów dołączają także migreny, nudności, wymioty, ból i zaczerwienienie oka. Jaskra rozwija się powoli i stopniowo, pacjenci często nie dostrzegają pierwszych symptomów, a do lekarza zgłaszają się dopiero w przypadku znacznego pogorszenia. Zmian zanikowych wywołanych przez chorobę nie da się odwrócić, jednak jaskrę można leczyć farmakologicznie, z pomocą kropli do oczu, laserowo lub operacyjnie. Czynniki wysokiego ryzyka wystąpienia jaskry to na przykład wiek, predyspozycje genetyczne, krótkowzroczność, zbyt wysoki poziom ciśnienia w oku i zaburzenia gospodarki tłuszczowej organizmu.

Astygmatyzm

Tę chorobę określa się jako zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej. Powoduje ono powstanie na siatkówce obrazu niepunktowego, który odczuwany jest przez pacjenta jako skrzywienie obrazu, brak ostrości widzenia i czułości na kontrast. Objawami, jakie daje astygmatyzm są między innymi: niezależne od wieku zamglone widzenie zarówno w oddali, jak i z bliska, konieczność mrużenia oczu w celu poprawienia ostrości widzenia, zmęczenie oczu (wysiłek wzrokowy), częste bóle głowy, łzawienie i pieczenie oczu. W wypadku niewielkiego stadium astygmatyzmu, do jego korekty wystarczą okulary, jednak bardziej zaawansowane przypadki wymagają leczenia chirurgicznego lub zabiegu laserowego w celu wyrównania krzywizny gałki ocznej.

Zaćma

Jest to choroba oczu najczęściej związana z wiekiem. Prowadzi ona do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki. Występuje głównie u osób po 60. roku życia i może doprowadzić do znacznego pogorszenia wzroku. Zaćma może być też związana ze skutkami ubocznymi terapii sterydowej, konsekwencją jaskry, cukrzycy oraz urazów oczu. Do najczęstszych objawów zaćmy należą: przymglone, niewyraźne widzenie oraz trudności w ocenie odległości i widzeniu przestrzennym. Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie zaćmy, jest zabieg chirurgiczny lub laserowy, jednak jest to procedura szybka i raczej bezbolesna.

Zdjęcie główne: pexels.com/Chloe Amaya

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne legginsy do pole dance zapewniające odpowiedni komfort podczas treningu?
Jak wybrać idealne legginsy do pole dance zapewniające odpowiedni komfort podczas treningu?
Rozważasz rozpoczęcie przygody z pole dance? Dowiedz się, jak wybrać idealne legginsy, które zapewniają nie tylko komfort, ale również podkreślają Twój styl.
Jak terapia manualna, w tym pinopresura, pomaga w rehabilitacji różnych schorzeń?
Jak terapia manualna, w tym pinopresura, pomaga w rehabilitacji różnych schorzeń?
Przekonaj się, jak terapia manualna, takie jak pinopresura, wpływa na poprawę stanu zdrowia i przyspiesza proces rehabilitacji w różnych schorzeń. Poznaj tajniki tej metody i zastosuj w swoim codziennym życiu.
Jak skutecznie zarządzać objawami alergii u osób wrażliwych na futro zwierzęce?
Jak skutecznie zarządzać objawami alergii u osób wrażliwych na futro zwierzęce?
Poznaj skuteczne strategie zarządzania objawami alergii na zwierzęce futro i doskonal swoje zdrowie i komfort życia pomimo alergii.
Ostatnie wpisy