7 ciekawych faktów na temat ludzkiego umysłu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Umysł ludzki kryje w sobie moc tajemnic, które nauka wciąż usiłuje odkryć. W ostatnich latach neurobiologia poczyniła jednak znaczne postępy, dzięki którym wiemy coraz więcej o tym, jak funkcjonuje nasz rozum. Poznaj 7 ciekawych faktów na temat ludzkiego umysłu!

Każda półkula mózgu jest ściśle wyspecjalizowana

Mózg dzieli się na dwie półkule: prawą i lewą. Każda z nich pełni określone funkcje. Prawa półkula odbiera świat poprzez obrazy. Z niej pochodzą twórcze pomysły i interpretacje. Posługuje się intuicją i przeczuciami, kocha muzykę i sztukę, poddaje się emocjom i wyobraźni. Domeną lewej półkuli są logika, język, suche fakty i rozważania. Ta część mózgu odpowiada za obiektywizm i pozwala Ci na rzeczowość i logiczną analizę.

W mózgu bywają okresy krytyczne

Mózg jest bardzo plastycznym organem. Oznacza to, że kiedy przychodzimy na świat, nasz mózg jest zaprogramowany na naukę i adaptację swoich struktur do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Ponadto w przypadku doznania jakiegoś urazu na wczesnych etapach życia, łatwiej jest „wyzdrowieć” właśnie dzięki rzeczonej elastyczności. Niemniej w trakcie rozwoju (dotyczy to w szczególności okresu dziecięcego) człowiek przechodzi przez pewne okresy krytyczne, po których upływie dużo trudniej jest nabyć określone umiejętności (na przykład językowe), gdyż synapsy się stabilizują i ich plastyczność maleje.

Uprzywilejowane umysły

Choć większość ludzi (85% populacji) posiada umysł normatywny, to istnieją ludzie z IQ na poziomie ponad 110 jednostek. To ludzie z ponadprzeciętną inteligencją, którzy przerastają swoje otoczenie zdolnościami umysłowymi. Tacy ludzie potrafią w bardzo krótkim czasie dokonywać skomplikowanych obliczeń czy zapamiętywać niemożliwe dla zwykłych śmiertelników listy słów.

Zdolności umysłowe starzeją się z różną prędkością

Kolejna ciekawostka na temat rozumu ludzkiego ma związek z ewolucją różnych zdolności umysłowych. Jak pokazuje badanie opublikowane w czasopiśmie „Psychological Science”, zdolności umysłowe starzeją się z różną prędkością. Choć procesy poznawcze spowalniają po 20. roku życia, pewne funkcje poznawcze zachowują pełną sprawność aż do 40. roku życia.

Dzielenie się zwiększa nasze poczucie szczęścia

Do ciekawych wniosków na temat pieniędzy doszli dwaj psycholodzy, Elisabeth Dunn i Michael Norton. Z badań opublikowanych w ich książce „Happy Money” wynika, że wydawanie pieniędzy na rzecz innych daje nam o wiele większą satysfakcję niż wydawanie ich na nas samych. Co więcej, jeśli wydajemy pieniądze na tych, których rzeczywiście cenimy, poczucie szczęścia i zadowolenia dodatkowo rośnie.

Są neurony, które się rozmnażają

Dotychczas uważano, że neurony przez całe życie pozostają mniej więcej takie same i stopniowo umierają (ale nigdy nie ulegają rozmnożeniu). Tymczasem z najnowszych badań wynika, że w niektórych rejonach naszego mózgu, zwłaszcza w hipokampie (struktura związana z uczeniem się) neurony rozmnażają się przez całe życie.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Faktastyczne (@faktastyczne)

Widzisz tylko to, co chcesz widzieć

Twój mózg jest często niezdolny do przetwarzania wszystkich informacji, jesteśmy skłonni ignorować rzeczy, które uważamy za nieważne. Przez nieuwagę ignorujemy pewne oczywiste informacje, dlatego że jesteśmy skoncentrowani na czymś ważniejszym, albo wolimy nie przetwarzać tego, co uważamy za wyjątek od reguły.

Zdj. główne: Natasha Connell/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nużeniec ludzki – inwazja mikroskopijnych pasożytów
Nużeniec ludzki – inwazja mikroskopijnych pasożytów
Nużeniec ludzki – mikroskopijny pasożyt, który zagraża Twojej skórze i oczom. Dowiedz się, jak go zwalczyć i ochronić siebie przed infekcją!
Dezynfekcja w medycynie – dlaczego jest tak ważna?
Dezynfekcja w medycynie – dlaczego jest tak ważna?
Dezynfekcja jest kluczowym elementem w medycynie, ponieważ pomaga w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych i infekcji. W dzisiejszym artykule omówimy, jakie są najważniejsze metody dezynfekcji w medycynie oraz dlaczego jest tak istotna w codziennej praktyce lekarskiej.
Korzyści stosowania poduszek ortopedycznych w codziennym życiu
Korzyści stosowania poduszek ortopedycznych w codziennym życiu
Dowiedz się, jak poduszki ortopedyczne mogą poprawić Twój komfort i jakość snu, redukując ból i bóle szyi, a także promując lepsze zdrowie ogólne.
Ostatnie wpisy