Producenci rowerów oferują różne rodzaje jednośladów. Ważne jest, żeby dobrać je do indywidualnych potrzeb i wykonywanej aktywności fizycznej. Zobacz, jaki rower będzie idealny dla Ciebie.
Inaczej: rowery mtb (od angielskiego „Mountain Terran Bike”). Są przeznaczone przede wszystkim do jazdy w trudnych warunkach, po cięższych terenach. Są niskie i mają długą ramę, więc jazda na nich nie każdemu może się podobać. Posiadają jednak bardzo dobre hamulce i szerokie ogumienie. Jednym z ich największych plusów jest dobra amortyzacja, która pozwala na swobodne poruszanie się nawet po najcięższych trasach.
To rozwiązanie idealne dla osób, które pokonują różne rodzaje tras: zarówno te trudniejsze, w terenie, jak i po mieście. Cieszą się popularnością wśród osób w różnym wieku, ponieważ ich konstrukcja pozwala na przybranie wygodnej pozycji. To duża zaleta zwłaszcza na trudniejszych trasach. Rowery trekkingowe sprawdzą się dobrze i na drogach asfaltowych, i szutrowych czy gruntowych. Przeznaczone są głównie do trudniejszych wypraw rowerowych, jednak sprawdzą się także jako rowery miejskie. Dzięki błotnikom można jeździć na nich nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.
Są najlżejsze i najbardziej zaawansowane. To model idealny dla każdego, kto lubi prędkość i długie treningi na najtrudniejszych trasach. Rowery szosowe to zaawansowane modele wyścigowe, ale także między innymi rowery przełajowe. Służą do jazdy po utwardzonej drodze i pozwalają na osiąganie naprawdę dużych prędkości. Jest to możliwe dzięki ich niewielkiej wadze i aerodynamicznej konstrukcji. Takie rowery są najczęściej wybierane przez miłośników dłuższych treningów.
Inaczej nazywane szutrówkami, cieszą się coraz większą popularnością. Rowery gravel łączą cechy rowerów szosowych z rowerami górskimi. To najbardziej uniwersalny model, który jest dopasowany do dłuższych tras w terenie oraz do jazdy po asfalcie. Jest szybki i dynamiczny, idealny na wyścigi. Najlepiej sprawdzą się na szutrowych drogach, a nawet na zniszczonym asfalcie. To najlepsze rozwiązanie na trasy łączące w sobie drogi polne, żwirowe, leśne i asfaltowe. Mogą być też świetnym alternatywnym treningiem dla kolarzy.
Jeżeli używasz roweru tylko po to, żeby pokonać trasę do i z pracy albo wybrać się w niedaleką wycieczkę rekreacyjną, rower miejski będzie do tego idealny. Ten model ma łatwość stawania i ruszania, a to jest bardzo ważne przy jeździe po mieście. Istotniejsza niż kwestie techniczne jest tu estetyka, ponieważ rowery miejskie są zwyczajnie bardzo ładne.
To kolejny uniwersalny model. Sprawdzi się na drogach leśnych, szutrowych, polnych oraz asfaltowych. Na rowerze crossowym można wybrać się także w góry, jednak należy być bardzo uważnym i decydować się tylko na łatwiejsze trasy. Cross sprawdzi się dobrze w przypadku osób, które poszukują roweru rekreacyjnego, na przykład do weekendowych wycieczek rowerowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rowerem crossowym jeździć też na co dzień, na przykład do pracy. Jest to więc wyjście dobre dla wielu osób. Crossy są jednak szybsze niż typowe rowery miejskie. Wymagają więc mniej wysiłku. Co ważne, są mało podatne na awarie. Posiadają jednak niewielką ilość osprzętu, mają za to szerokie koła.
Każdy z modeli jednośladów charakteryzuje się czymś innym, dlatego można dopasować go do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Wybierając rower, należy jednak zwrócić uwagę także na to, żeby był dobrze dobrany do wzrostu. W zależności od rodzaju aktywności – czy to krótkie czy długie treningi, należy także dobrać odpowiedni strój na rower.
Zdjęcie główne: Daniel Frank/pexels.com